Branding

Şirket veya ürün kimliğinizi yasal güvence altında

Marka tescili, bir markanın yasal koruma altına alınması işlemidir. Bir marka tescil edildiğinde, marka sahibine belirli haklar ve korumalar sağlanır. Bu haklar genellikle markanın adını, logosunu, sembolünü veya diğer tanımlayıcı öğelerini kapsar.

Marka Tescili’nin önemi nedir?

Marka tescilinde koruma süresi başvuru tarihinden itibaren on yıldır. Bu sürenin bitimine altı ay kala yenileme süresi başlar. Süresinde yapılacak yenileme talebi ile sonraki on yıl içinde tescil hakkı devam edecektir. Yenileme işlemi yapıldıkça marka hakkı sonsuz devam edecektir.

 

Marka tescil başvurusu yapılmadan önce mutlaka marka benzerlik araştırması yapılması gerekmektedir. Marka benzerlik araştırması olumlu olan markalar ilgili dilekçe ve belgelerle Türk Patent enstitüsüne girişi yapılır. Tpe’ye girişi yapıldığı gün,tarih,saat olarak markanın koruması başlar. Marka bu aşamadan sonra uzman incelemesine gider ve herhangi bir olumsuzluk söz konusu olmaz ise marka her ay Tpe tarafından yayınlanan markalar bültenine çıkar.
Bültende kalma süresi 3 ay olup bu süreç sonunda herhangi bir itiraz ile karşılaşılmasa marka tescil belgesi düzenlenip gönderilir. Tüm bu süreçler 12-14 ay sürmektedir. Fakat markamızın koruması başvuru yaptığımız tarih itibariyle başlamaktadır.